Przejdź do treści
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Grota solna

2020-09-03 · Blog

Grota solna

Jak działa grota solna?

Grota solna może być stworzona w zasadzie w każdym pomieszczeniu. W celu jej zbudowania potrzebne są bloki solne i inne formy soli morskiej, także w sypkiej postaci. Wyłożenie pomieszczenia blokami soli morskiej stwarza mikroklimat bogaty w mikroelementy i pierwiastki
śladowe, które mają korzystny wpływ na układ oddechowy i nerwowy. Sól, którą wykładane są ściany grot solnych, pochodzi z Morza Bałtyckiego, Morza Czarnego lub z Morza Martwego, może też jednak pochodzić z kopalni soli w Kłodawie lub Wieliczce. Pomieszczenie groty solnej jest wyposażone w specjalny system podgrzewania i wentylacji, co powoduje, że sól paruje, a powietrze staje się przez to ujemnie zjonizowane i nasycone pierwiastkami obecnymi w solnych blokach. Skład chemiczny powietrza w danej grocie solnej zależy od rodzaju i miejsca pochodzenia soli użytej do wyłożenia jej ścian.

Właściwości prozdrowotne przebywania w grocie solnej

Przebywanie w grocie solnej daje podobne efekty co kąpiel w soli leczniczej czy inhalacja roztworem soli morskiej. Ma to korzystny wpływ na układ oddechowy, układ nerwowy i układ krążenia. Pobyt w grocie solnej obniża ciśnienie, relaksuje i łagodzi dolegliwości ze strony układu oddechowego. Wzmacnia też układ odpornościowy. Pobyt w grocie solnej korzystnie wpływa na problemy z krążeniem, schorzenia układu pokarmowego takie jak choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, nieżyt żołądka i zapalenie jelita grubego oraz dolegliwości skórne takie jak łuszczyca, trądzik młodzieńczy, egzema i zapalenie skóry. 
Zaobserwowano korzystny wpływ przebywania w grocie solnej na osoby z nadwagą, ze skłonnością do alergii, cierpiące na niedoczynność tarczycy, przemęczone, zestresowane i z niedoborem mikroelementów.

Dla kogo wskazany jest pobyt w grocie solnej?

Przebywanie w grocie solnej szczególnie wskazane jest dla osób cierpiących na przewlekłe dolegliwości ze strony układu oddechowego takie jak astma oraz alergie. Czyste powietrze w nasyconym mikroelementami powietrzu groty solnej korzystnie działa na górne drogi oddechowe i łagodzi dolegliwości z ich strony. Pobyt w grocie solnej zalecany jest też dzieciom mieszkającym w dużych aglomeracjach, które źle reagują na zanieczyszczone powietrze, którym zmuszone są oddychać. 
Grota solna to również dobre miejsca dla osób zestresowanych i znerwicowanych, ponieważ obecne tam mikroelementy i pierwiastki śladowe korzystnie wpływają na układ nerwowy, redukując stres i napięcie nerwowe.

back to top